درب های اتوماتیک انواع مختلفی دارد که می توان درب های اتوماتیک شیشه ای را یکی از معروف ترین و پرکاربردترین آن ها دانست.

این درب ها بیشتر در ساختمان های عمومی که رفت و آمد بیشتر است دیده می شود. به طور مثال درب مغازه ها، پاساژها و سازمان های مختلف بیشتر از همین نوع درب های اتوماتیک می باشند. استفاده از این درب ها در گذشته نه چندان دور صرفا به علت شلوغی و رفت آمد بسیار بالا بود که در آن جاها باز و بسته کردن درب ها اختلال بسیاری در رفت و آمد ایجاد می کرد.

اما رفته رفته مسئله زیبایی و دکوراسیون به این داستان اضافه شد و حتی در بعضی از ساختمان ها که رفت و آمد بالایی نیست از این درب ها استفاده می شود. البته مزیت های دیگری مانند کنترل مصرف انرژی را می توان از ویژگی های دیگر استفاده از این درب ها دانست. همانطور که می دانید یکی از عمده تفاوت های بین درب اتوماتیک شیشه ای با سایر درب ها این است که درب های شیشه ای برخلاف سایر درب های اتوماتیک از ریموت یا کنترل استفاده نمی کنند. در کلام بهتر استفاده از ریموت در این درب ها به هیچ عنوان منطقی به نظر نمی رسد. بنابراین کنترل باکس درب های شیشه ای از راه دیگری باید سیگنال خود را دریافت کنند از مسیری به نام چشمی درب اتوماتیک شیشه ای.

چشمی درب اتوماتیک شیشه ای

چشمی درب اتوماتیک شیشه ای در واقع مانند چشمان واقعی یک انسان از یک محدوده دیدی برخوردار است که می تواند در مقابل حضور فردی درب را برایش باز کند و در صورت نبود کسی درب را ببندد. چشمی درب اتوماتیک شیشه ای برخلاف تصور تنها از نوع تشخیص مکانیکی ساخته نمی شوند. بلکه انواع مختلفی می توانند داشته باشند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. اما آیا می دانید که چرا چشمی درب اتوماتیک شیشه ای را تنها از نوع سنسور تشخیص حرکتی نمی سازند؟ زیرا اعتماد بر تشخیص حرکتی می تواند باز شدن درب در برابر برخی از حیوانات را نیز به همراه داشته باشد و این چیزی نیست که آن را دوست داشته باشیم.

چشمی درب اتوماتیک شیشه ای

همانطور که در بالاتر بیان کردیم اولین و سنتی ترین نوع چشمی درب اتوماتیک شیشه ای استفاده از سنسورهای حرکتی می باشد. البته هنوز در بازار یکی از قدیمی ترین و پرطرفدار ترین نوع درب ها محسوب می شوند. دلیل اول مهم این انتخاب نیز قیمت پایین تر سنسور آن می باشد. اما همانطور که گفتیم از مشکلات اصلی این درب ها و سنسورها این است که در برابر برخی از حیوانات و جنبنده ها ممکن است درب را باز کند. البته اگر تردد بیش از اندازه باشد ممکن است سنسور دچار اشکال شود و درب در حالت باز یا بسته یا نیمه باز قفل شود.
این مشکلاتی بود که باعث شد نسل های بعدی چشمی درب اتوماتیک شیشه ای به وجود بیایند. نسل بعدی استفاده از سنسورهای مادون قرمز محسوب می شود. این سنسورها که معمولا سعی می شود در یک ارتفاع و اندازه مشخص محدوده آن ها قرار بگیرد از روی حرکت و گرما تشخیص می دهد که درب را باز کند یا نه. در واقع این سنسور بیشتر بر پایه تغییرات دمایی قرار گرفته است. این اتفاق توانست مشکلات تردد بیش از اندازه و هنگ کردن درب را به سرعت حل کند. اما مسئله باز شدن درب در برابر حیوانات در کنار مسائل بهداشتی مادون قرمز قرار گرفت. البته این را باید ذکر کرد که اصولا باز و بسته شدن در برابر حیوانات به سنسور مورد استفاده آن ربطی ندارد. بلکه این مغز یا کنترل باکس درب است که باید از هوشمندی خوبی برخوردار باشد.

اما نوع آخر و پیشرفته چشمی درب اتوماتیک شیشه ای استفاده از نوعی تکنولوژی صوتی است. این سنسور درواقع مانند یک خفاش عمل می کند و در فواصل زمانی کم با ارسال سیگنال های فراصوتی در محدوده مشخص به تغییرات حاصل گوش می دهد. از این رو هر وقت تغییری شکل گرفت درب را باز می کند. این موج ها می توانند شکل تغییر یافته را برای کنترل باکس ترسیم کنند و اینجاست که کنترل باکس واقعا خواهد دید که چه کسی یا چه چیزی پشت درب قرار دارد. آن وقت است که می توانیم بگوییم چشمی درب اتوماتیک شیشه ای واقعا یک چشم شده است.

نوشته های مرتبط

1 فکر در مورد “ چشمی درب اتوماتیک شیشه ای

  1. چکامه گفت:

    چشمی های دربهای اتوماتیک شرکت حقیقت در عالی هستن و خیلی دقت بالایی دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *