محصولات مرتبط

هنگام عبور از درب های قدیمی که نیاز به مداخله مستقیم دست بود، مشکلاتی را برای افراد سالخورده، بچه­ ها و یا هنگامی که دست ما پر از خرید بوده و امکان باز کردن درب را نداریم بوجود می ­آورد که اپراتور درب اتوماتیک این مشکل را رفع کرده است. درب هایی که بر روی آنها این اپراتورها وصل می شوند به automatic door یا در اتوماتیک معروف هستند که در انواع مختلف به فرم مدرن امروزی استفاده می شوند.

اپراتور درب اتوماتیک در واقع یکی از بخش­های سیستم درب اتوماتیک است که از طریق بخش­های تشکیل دهنده خود باعث باز و بسته شدن اتوماتیک درب در پی تحریک شدن به وسیله عوامل خارجی و دریافت سیگنال می گردد. در ادامه این مطلب حقیقت در تمامی موارد و جنبه های مختلف پیرامون اپراتور درب اتوماتیک را بررسی خواهد کرد.

کاربردهای اپراتور درب اتوماتیک

یکی از ویژگی های اپراتورهای درب اتوماتیک این است که می توان آنها را بر روی هر نوع درب نصب کرد و عملکرد آن را وارد حوزه اتوماسیون نمود. از جمله موارد و مکان هایی که این نوع اپراتورها در آن استفاده می شود می توان به فرودگاه، بازار بزرگ های فروش یا مال ها، سالن های تئاتر، ورودی مراکز اداری و تجاری، مغازه ها، بیمارستان ها، مدارس، رستوران ها، بانک ها و فست فودی ها و خیلی از مکان های دیگر اشاره نمود.

با توجه به اینکه راحتی استفاده افراد در استفاده از درب های اتوماتیک به لطف قرارگیری اپراتور درب اتوماتیک بسیار بیشتر شده و حتی می توان گفت برای مراکز تجاری و اداری در افزایش بهبود تصویر برند نیز بسیار مؤثر است روز به روز به تعداد مشتریان آن اضافه شده و حتی درب های قبلی را با کمک اپراتور درب اتوماتیک به حالت اتوماتیک تبدیل می کنند که البته این کار فقط از تولید کنندگان و عرضه کنندگان ماهری همچون حقیقت در که از کارشناسان برجسته و متخصص برخوردار است ساخته خواهد بود.

ویژگی های اپراتور درب اتوماتیک

ویژگی های متعدد اپراتورهای درب اتوماتیک سبب شده تا برای استفاده در مکان های مختلف بسیار مناسب باشند که عبارتند از:

 • عملکرد یکپارچه و با نقص کمتر: اپراتور درب اتوماتیک به نحوی طراحی شده تا برای مکان های شلوغ بتواند بدون تأخیر و مشکل به صورت پیوسته عمل کند و همین راندمان کاری بالا سبب شده تا استفاده از آن بیشتر شود.
 • امنیت بیشتر: اپراتور درب های اتوماتیک از سنسورهای مختلفی تشکیل شده که از برخورد درب به اشیاء و افراد جلوگیری می کند و به همین دلیل امنیت عبور و مرور افراد را تضمین کرده است. همچنین برای جلوگیری از خروج سارقین و عدم ورود آنها ایمن ترین گزینه هستند.
 • کاهش هزینه ها و مصرف انرژی: استفاده از اپراتورها برای اتوماتیک ساختن باز و بسته شدن درب ها سبب شده تا فقط در مواقع نیاز باز شده و فورا بسته شوند در حالتی که برای درب های معمولی زمان باز و بسته شدن درب بیشتر طول می کشد و این مصادف با هدر رفتن انرژی و افزایش هزینه هاست.
 • راحتی بیشتر: طبق نظرسنجی که توسط سازمان AAADM صورت گرفت، ۹۹% مردم از درب اتوماتیک رضایت کامل دارند و ۹۵% معتقد هستند که از اپراتور درب اتوماتیک باید برای فرودگاه ها، ۹۸% معتقدند برای بیمارستان ها، ۸۰% معتقدند باید برای فروشگاه های کوچک و ۸۴% معتقدند باید برای فروشگاه های بزرگ استفاده شوند تا مشتریان احساس راحتی بیشتری داشته باشند و بیشتر این نوع مکان ها را مایل به استفاده و مراجعه هستند.
 • قابلیت تنظیم شدن با سیستم آلارم: از جمله فناوری های جدید بکار رفته در اپراتور این است که می توان آن را سیستم هشدار یا آلارم منزل و غیره نیز متصل کرد تا امنیت بیش از پیش تأمین شود.
 • کاهش تعمیرات: بخاطر اینکه عملکرد درب با اپراتور نصب شده بهتر می شود و مشکلات رایج آن کمتر است لذا تعداد دفعات سرویس و یا تعمیر نیز کاهش می یابد. البته نصب صحیح و حرفه ای نیز یک شرط اساسی است که حقیقت در، در این زمینه تخصص و مهارت بسیار بالایی دارد.

"<yoastmark

مراحل کار درب اتوماتیک

همانطور که گفتیم اپراتور درب اتوماتیک از سنسورها و سایر قطعات تشکیل شده که برای توضیح نحوه عملکرد درب اتوماتیک به این سنسورها اشاره خواهیم داشت که معمولا مکانیسم عملکرد اپراتورها الکترومکانیکی است و در برخی موارد نیز الکتروهیدرولیکی است. با توجه به سنسورهای بکار رفته یک اپراتور به شیوه های زیر عمل می کند:

 • سنسور نزدیکی مثل راداری: نزدیک شدن افراد باعث ارسال سیگنال باز شدن درب به اپراتور می شود
 • دکمه یا شستی: در این حالت فشردن شستی باعث ارسال سیگنال باز شدن درب می شود
 • کنترل دسترسی: در این نوع با نزدیک کردن یک کارت مغناطیسی، اطلاعات پردازش شده و سپس توسط اپراتور درب اتوماتیک سیگنال باز شدن صادر می شود.
 • تشک های فشاری: حد آستانه خاصی برای آنها مشخص می گردد و در صورتی که وزن قرار گرفته بر روی آن از حد خاصی بالاتر رود باعث باز شدن درب خواهد شد
 • سنسورهای ایمنی: سیستم معکوس خودکار یا auto-reverse در اپراتور درب اتوماتیک باعث می شود تا قبل از برخورد درب به یک مانع یا شخص دوباره باز شده و بسته نگردد و برعکس. البته سنسورهای فتوالکتریک نیز که از فتوسل کمک می گیرند چنین مکانیسم عملکردی دارند.

قطعات اپراتور درب اتوماتیک

معمولا هر اپراتور درب اتوماتیک از یکسری قطعات جانبی و اصلی تشکیل شده که به عنوان مثال سنسورهای قطعات جانبی مورد نیاز برای عملکرد آنها هستند و بخش هایی نظیر موتور، باتری، دیسک، بخش پردازشی، تسمه، کنترلر و بخش دیسک از اجزای تشکیل دهنده اپراتور می باشند.

عوامل مؤثر در اپراتور درب اتوماتیک

اپراتورهای درب اتوماتیک معمولا برحسب نیاز و هدف سازمان و ارگان و سایر مکان هایی که از آن استفاده می کنند به دو شکل الکترومکانیکی و الکتروهیدرولیکی هستند که در نوع اول برای مواقعی است که نیاز به باز شدن اتوماتیک درب در اکثر مواقع باشد و نوع دوم دقیقا برعکس است.

همچنین برحسب مکان مورد استفاده و تحریک کننده ها، نوع سنسور نیز متفاوت خواهد بود که بر نحوه عملکرد اپراتور درب اتوماتیک شیشه ای اثر می گذارد.

توجه داشته باشید که قیمت درب اتوماتیک برحسب مقدار عرض و ارتفاع، نوع سیستم، جنس فریم، میزان رفت و آمد و باز و بسته شدن درب، نوع سنسور، شرکت سازنده و غیره متفاوت است و به طور میانگین از ۶۰۰ هزار تومان به بالا خواهد بود.

حقیقت در با بهره گیری از تیمی متخصص و نیازسنجی دقیق و ارائه مشاوره کامل به مشتریان عزیز، بهترین نوع اپراتور درب اتوماتیک را با مناسب ترین قیمت عرضه می کند که از همین حالا می توانید با کارشناسان واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

نوشته های مرتبط

1 فکر در مورد “ اپراتور درب اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *