درب ریلی اتوماتیک ، نوعی از اقسام درب های اتوماتیک کشویی محسوب می شوند که به خاطر نوع ساختار و عملکرد اپراتور، تحت این عنوان نام گذاری شده اند.
درب ریلی اتوماتیک را بیشتر در سامانه های حمل و نقل عمومی مانند درب های مترو و قطار به کار می برند. در بسیاری از اماکن حفاظتی و محیط های باز مانند فضای باز فرودگاه ها و پارکینگ های عمومی، گاراژها و انبارهای بزرگ، سوله و سالن ها نیز، درب ریلی تک لنگه و دو لنگه اتوماتیک کشویی دیده می شود.

کاربرد درب ریلی اتوماتیک

همان طور که گفته شد درب ریلی اتوماتیک برای مکان های پر تردد به ویژه ناوگان حمل و نقل، مناسب تر بوده و به ویژه برای مکان های با فضای محدود مقرون به صرفه و مناسب هستند.
یکی دیگر از متداول ترین کاربردهای این نوع درب اتوماتیک، استفاده از آن ها برای ورودی پارکینگ ها و انواع ورودی های شخصی است مانند درب پارکینگ منازل و درب حیاط خانه، از آنجا که عملکرد درب ریلی، کمک می کند تا دست طراحان و تولید کنندگان آن برای تولید اشکال و ویژگی های مختلف، باز باشد، بیشتر درب های اتوماتیک کشویی از نوع ریلی هستند.
درب های فلزی و توری، درب های شیشه ای و چوبی، در اندازه های کوچک و بزرگ، از فن آوری ریلی استفاده می کنند.
از طرفی درب های ریلی به صورت تک لنگه کشویی نیز طراحی می شوند که این اقسام بیشتر برای ورودی پارکینگ و حیاط کاربرد دارد.

 

"ایمنی

 ویژگی ها

دلیل استفاده از درب ریلی اتوماتیک، در اماکن پر تردد، مانند ناوگان حمل و نقل شهری و عمومی، به سبب ویژگی هایی است که اپراتور و ساختار
این گونه درب ها هد و اپراتوری دارند که به سادگی و آسانی و به سرعت، نصب می شود.
ایمنی عملکرد درب ریلی اتوماتیک، از چند جنبه، بالا است در این نوع درب ها، با برخورد دو لنگه با یک مانع، عملکرد اپراتور برعکس شده و درب باز می شود به همین دلیل برای مکان های پر تردد ایمن تر است، قابلیت فراوانی دارد تا طبق سفارش و کاربرد خریداران، طراحی و مطابق نیاز او، سازگار شود.
از طرفی این درب ها در مواقع اضطراری بهتر عمل می کنند زیرا امکان باز و بسته کردن آن ها به صورت دستی در هنگام قطع برق وجود دارد و نیز امکان استفاده از باطری برای عملکرد آن، در نبود برق، وجود دارد.

این نوع درب ها کم مصرف بوده و قدرت و توان بالاتری دارند، سرعت عملکرد آن ها، بهتر است و این موارد موجب می شود به عنوان دروازه تردد، مقاوم تر و بادوام تر محسوب شوند.

 

درب اتوماتیک کشویی

Automatic rail door

ساختار و عملکرد درب ریلی اتوماتیک

برای بررسی ساختار و عملکرد اپراتور درب ریلی، در واقع با نوعی از اپراتورهای درب اتوماتیک کشویی طرف هستیم.

در این درب ها، چرخ های کوچک داخل قاب مستطیلی ظریفی که معمولا از جنس آلومینیوم ضد زنگ ساخته می شود، و در بخش هد درب قرار دارد، حرکت کرده و با حرکت رفت و برگشتی خود، دو لنگه درب را باز و بسته می کنند. حرکت در این درب ها، افقی و در راستای یک خط می باشد. چرخ های کوچک و غلطان توسط تسمه هایی مقاوم به یکدیگر متصل شده و ساختاری منظم و هماهنگ برای فرمان پذیری از سنسورهای حرکتی و موتورهای الکترونیکی و مکانیکی، ایجاد می شود.
مکانیسم حرکت درب های ریلی، برای استفاده در فضاهای نیم دایره ای و حرکت های شعاعی مناسب نیست.
درب ریلی اتوماتیک یا با سنسور کار می کند و یا به واسطه دکمه های کنترل، به صورت دستی، باز و بسته می شوند و در هر حالت، با برخورد با مانعی در مسیر بسته شدن، دوباره باز می شوند.
این درب ها، دارای هد و اپراتورهای ساده و قدرتمند با ساختاری متشکل از چرخ و نقاله هستند. ساختار ساده آن ها، دلیلی برای کم هزینه بودن در نصب و مصرف انرژی است.
این نوع درب اگر به درستی و با کیفیت طراحی نشود، دچار لغزش و انحراف می گردند. همچنین برخی از مدل های این درب، دارای برس هستند و برخی نیز بدون برس طراحی می شوند که البته نوع بدون برس آن، سریع تر و روان تر عمل می کنند.

 

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “درب ریلی اتوماتیک، پر کاربردترین درب اتوماتیک کشویی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image