سنسور سیستم درب اتوماتیک، اقسام مختلفی را شامل می شود که بنابر مکان نصب و کاربرد درب اتوماتیک، انتخاب می شود.
اکثر این سنسورها می توانند صدا، حرکت، نور و فشار را دریافت کرده و تشخیص دهند.
بنابر نوع محرکی که سنسور سیستم درب اتوماتیک تشخیص می دهد، کاربرد آن، ساختار و اجزای آن، چگونگی نصب و برنامه ریزی آن تعیین می گردد؛ برای مثال در انواع فشاری سنسور سیستم درب اتوماتیک، بخش گیرنده سنسورها ممکن است در یک صفحه لاستیکی در جلوی درب قرار گیرد که هنگام قدم گذاشتن بر روی آن و دریافت محرک فشاری، پیام باز و بسته شدن را برای مرکز کنترل اپراتور درب اتوماتیک ارسال کند. از انواع این نوع سنسورهای فشاری در درب های کشویی فروشگاه ها و مراکز خرید استفاده می شود و همچنین بسیاری از درب های اتوماتیک در مقابل پارکینگ ها، با عبور خودرو و دریافت فشار ناشی از چرخ های آن، عمل می کنند.
مسلما سنسور سیستم درب اتوماتیک که از نوع نوری و حرارتی و صوتی هستند نسبت به انواع فشاری، جدیدتر هستند و از این اقسام، برای درب های امنیتی و هوشمند بیشتر بهره می گیرند.

سنسور سیستم درب اتوماتیک

  •  وقتی از فروشگاه با دستان پر از کیسه های خرید خود خارج می شوید، باز کردن و بستن درب، کار بسیار سختی خواهد بود.
  •  رعایت بهداشت فردی به ویژه در شرایطی مانند همه گیری بیماری هایی مانند کرونا، سخت خواهد بود اگر قرار باشد مدام دستگیره درب های مکان های عمومی و پر تردد را برای باز و بسته کردن درب، لمس کنیم.
  • وقفه ای که برای باز کردن درب صرف می شود، به ویژه با توجه به وزن سنگینی که غالب درب های نصب شده در ورودی اماکن عمومی دارند، اختلال قابل توجهی در عبور و مرور و سرعت رفت و آمد ایجاد می کند.

دلایل بسیاری مانند آنچه در بالا ذکر شد، استفاده از درب هایی آسان باز شو و خودکار را، روز به روز برای زندگی مدرن، ضروری تر و متداول تر ساخت. درب هایی که بفهمند چه زمانی باید باز شوند و چه زمانی بسته شوند. درب هایی که احساس می کنند! درب هایی که از گیرنده هایی مانند گیرنده های حسی موجودات زنده بهره مند باشند، تا با تشخیص محرک مورد نظر، پاسخ درست و مناسب را نشان دهند.
سنسور سیستم درب اتوماتیک، از این باب اهمیت روزافزون یافت اما تنها وجود گیرنده ای برای دریافت محرک کافی نبود؛ بلکه کاربردهای گوناگون، موجب شد که نیاز به اقسام مختلف گیرنده احساس شود؛ گیرنده هایی که یک یا چند محرک مشخص را از باقی محرک ها تشخیص دهند.
اینگونه بود که انواع سنسور سیستم درب اتوماتیک، طراحی و تولید شد و همچنان نیز در حال توسعه و گسترش است.

Automatic door system sensor

Automatic door system sensor

انواع سنسور سیستم درب اتوماتیک

سنسور سیستم درب اتوماتیک مانند روح داخل درب عمل می کند، شاید اگر مردم زمان های گذشته با چنین درب هایی مواجه شوند، آن ها را تسخیر شده بدانند!
اما گذشته از شوخی، امروزه حتی کودکان هم می دانند، این درب ها به واسطه سنسورهایی عمل می کنند؛ شاید دانش چگونگی عملکرد و مکانیسم دقیق سنسور سیستم درب اتوماتیک برای عموم مردم مشخص نباشد اما وجود چنین سیستمی برای کارکرد اتوماتیک درب ها، تقریبا بر کسی پوشیده نیست.
سنسورهای نوری و حرارتی معمولا در بخش هد در بالای درب قرار گرفته اند. امروزه بسیاری از درب های اتوماتیک در اماکن عمومی از نوع سنسورهای نوری بهره می برند. برخی از انواع سنسورهای نوری و حرارتی بر روی چارچوب های کناری درب نصب می شوند.
سنسورهای حرکتی معمولا زیرمجموعه سنسورهای نوری محسوب می شوند زیرا از همان مکانیسم تشخیص توسط گیرنده های نوری با سیستم های چشمی هوشمند استفاده می کنند تا حرکت و نزدیک شدن عابرین را تشخیص دهند.
البته فقط برای باز و بسته کردن درب نیست بلکه برخی از آن ها برای افزایش ایمنی عابرین هنگام عبور، عمل می کنند تا از بسته شدن درب هنگامی که فردی در میان درب قرار دارد، جلوگیری کنند. هرچند که این سنسورها نیز از لحاظ مکانیسم عمل، یکی از انواع نوری، حرارتی، فشاری و … را شامل می شوند.
نوع صوتی سنسور درب اتوماتیک معمولا کاربرد امنیتی داشته برای تشخیص فرکانس صداهای برنامه ریزی شده استفاده می شوند و به هر صدایی غیر از صوت تعریف شده، واکنش نشان نمی دهند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CAPTCHA ImageChange Image