مطلب وبلاگ

نحوه عملکرد چشمی درب اتوماتیک

چشمی درب اتوماتیک وسیله ای بسیار مهم در درب های اتوماتیک یا Automatic Door هست که معمولا بر روی ترنسوم و یا بین دو طرف درب یا چسبیده به قسمت بالایی سقف نصب می شوند تا بیشترین میزان دید و پوشش منطقه را برحسب شرایط و محیط کاری داشته باشند.

عملکرد چشمی درب اتوماتیک

 

چشمی درب اتوماتیک شیشه ای از انواع مختلف نوری، مایکروویو، فراصوت و غیره تشکیل شده که در مطالب بعدی در مورد انواع چشمی درب اتوماتیک توضیح خواهیم داد اما اساس کار تمام آنها این است که با شناسایی اجسام متحرکی که به سمت درب نزدیک می شوند و یا اجسام ثابت و یا حیوانات و کودکانی که بین دو لنگه درب اتوماتیک قرار گرفته اند از برخورد به آنها جلوگیری کرده و در کمترین زمان ممکن نسبت به آنها واکنش نشان می دهند تا در زمانی مناسب باز شوند.

سنسور درب اتوماتیک در مکان های مختلف تجاری و اداری مثل فروشگاه ها، شرکت ها، سازمان های دولتی و خصوصی، درب پارکینگ، مراکز بزرگ فروش، هتل ها، بیمارستان ها و غیره مورد استفاده قرار گرفته است که البته برخلاف باور عموم مردم بیش از ۵۰ سال است که از درب های اتوماتیک استفاده می گردد ولی با پیشرفت های اخیر در تکنولوژی ساخت مثل چشمی درب اتوماتیک پارکینگ و افزایش استقبال، بیشتر شاهد کاربرد آنها هستیم.

سنسور درب اتوماتیک
سنسور درب اتوماتیک

مزایا و معایب چشمی درب اتوماتیک

 

وجود چشمی برای درب های اتوماتیک باعث ماهیت متفاوت آن نسبت به درب های قدیمی شده که بدون داشتن تشخیص اتوماتیک باید به صورت دستی باز و بسته می شدند. این تکنولوژی نیز مزایا و معایب خاص خود را دارد که عبارتند از:

مزایا:

 • انواع مختلف: انواع مختلفی از این قطعه ساخته شده اند که هر کدام از یک متد خاصی استفاده می کنند که در برخی مکان ها بسته به شرایط فقط نوع خاصی از آن مفید خواهد بود و همین امر باعث شده که اکثر مکان ها بتوانند بدون مشکل از چشمی یا سنسورها استفاده کنند.
 • ایمنی و امنیت: با نصب چشمی ها هم امنیت افراد در عبور و مرور حفظ می شود و حتی در مواقع ضروری می توان آنها را به سرعت بست به نحوی که تحت هیچ شرایطی امکان خروج فرد مورد نظر وجود نخواهد داشت.
 • سازگاری با دوربین امنیتی: برخی از انواع چشمی درب اتوماتیک طوری طراحی شده اند که از طریق سیستم خود به سیستم های امنیتی مثل دوربین های مداربسته متصل هستند. با این ویژگی هر زمان که سنسور یا چشمی تحرکی در محدوده خود حس کند دوربین شروع به ضبط کردن خواهد کرد که این مورد بسیار کاربردی است.
 • نصب راحت: نصب و تنظیم چشمی ها زمانبر نیست و سختی خاصی ندارد مخصوصا که امروزه شرکت های عرضه کننده مثل حقیقت در از پرسنل متخصص بهره گرفته اند که در کمترین زمان ممکن نصب را به شکلی حرفه ای انجام می دهند.
 • صرفه جویی در مصرف انرژی: با توجه به اینکه وجود چشمی ها باعث می شود باز و بسته شدن درب ها به صورت اتوماتیک و در مواقع ضروری انجام گیرد و برخلاف درب های قدیمی درب ها باز نمانند، لذا از هدر رفتن گرما و سرما بسیار صرفه جویی می شود.
چشمی درب اتوماتیک
automatic door sensor

معایب:

 • قیمت: قیمت چشمی درب اتوماتیک بسته به نوع و تکنولوژی بکار رفته در آن متفاوت بوده و برای خرید پیشرفته ترین مدل آن که کیفیت ساخت بالایی داشته باشد معمولا هزینه نسبتا زیادی نیاز است.
 • تعمیرات: با اینکه تعمیرات چشمی ها بجز در موارد حاد نیاز به دانش فنی خاصی ندارد اما نشستن گرد و غبار و کثیف شدن آن به راحتی اختلال ایجاد می کند و باید مراقب آن بود.
 • باز شدن غیر ضروری: با توجه به اینکه این سنسورها نسبت به حرکت حساس هستند، هر نوع عبور و مروری در محدوده دید باعث باز شدن غیر ضروری آن خواهد شد.
 • قطع شدن برق: با توجه به ماهیت الکتریکی بودن عملکرد چشمی ها با بخش سیستم آن در صورت قطع برق یا باید درب را کاملا باز گذاشت و یا اینکه از قبل سیستمی برای باز و بسته کردن دستی آن تعبیه نمود.

"قیمت

نکات خرید چشمی درب اتوماتیک

 

هنگام نصب درب های اتوماتیک می توانید نوع چشمی مورد نظر خود را انتخاب کنید تا متناسب با شرایط شما بهترین گزینه باشد. طبق تجربه حقیقت در در نصب درب های اتوماتیک و توزیع و فروش انواع چشمی درب اتوماتیک توصیه می کنیم موارد زیر را هنگام انتخاب و خرید در نظر داشته باشید:

 • نوع: نور سنسورها یا چشمی ها متفاوت بوده و بسته به محیط یا شرایط باید بهترین مورد انتخاب گردد.
 • نوع کاربرد: با توجه به مکان مورد استفاده مثل فروشگاه های بزرگ یا پارکینگ و غیره میزان فعالیت و کارکرد سنسورها زیاد یا کم خواهد بود که در طول عمر مفید آن اثر می گذارد. لذا توصیه می شود برای نصب در مکان های پر رفت و آمد از سنسورهای با کیفیت بالا و مختص آنها استفاده کنید.
 • زمان پاسخگویی: اکثر سنسورها زمان پاسخگویی برحسب میلی ثانیه دارند و برخی نیز برحسب ثانیه است. لذا اگر نیاز به واکنش سریع دارید باید سنسورهایی با عملکرد سریع هم انتخاب کنید.
 • ویژگی ها: ویژگی های جانبی بسیار مهم هستند مثل محافظ  برای عدم نفوذ باران یا نشست گرد و غبار، اتصال به سیستم دوربین مداربسته و غیره که برحسب نیاز حتما توجه کنید که چنین قابلیت هایی داشته باشند.

 

کار نکردن چشمی درب اتوماتیک

بجز در مواقعی که سنسورهای درب اتوماتیک دچار قطعی و یا اتصالی داخلی داشته باشند که حتما باید تعویض گردند در باقی موارد تعمیر چشمی درب اتوماتیک بسیار ساده است و معمولا کار نکردن صحیح آن بخاطر نشست گرد و غبار یا کثیفی بر روی آن است. ضمنا برای اینکه از نشست گرد و غبار یا نفوذ باران در چشمی ها جلوگیری کنید هم محافظ جداگانه خریداری کنید و اطراف محل نصب را کاملا درزبندی کنید.

توصیه می شود که به هیچ وجه در موارد فنی اقدام به تعمیر خودسرانه چشمی درب اتوماتیک نکنید و این کار را به کارشناسان و نصاب های حرفه ای حقیقت در بسپارید.

حقیقت در شرکتی معتبر و بزرگ در زمینه عرضه انواع چشمی یا سنسور درب اتوماتیک در داخل کشور است که در طی سال ها فعالیت خود توانسته پروژه های بزرگی را به سرانجام برساند و با ارائه محصولات با کیفیت و با قیمت مناسب به گزینه اول طراحان و پیمانکاران تبدیل شده است.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]