مطلب وبلاگ

سیستم درب اتوماتیک ، از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

سیستم درب اتوماتیک با در نظر گرفتن محیط و نوع کارایی درب، تنظیم و برنامه ریزی می شود و شامل اجزای مختلفی است. اجزای سیستم درب اتوماتیک از بخش های مکانیکی، الکترونیکی و … تشکیل شده است.
انواع درب های تاشو، درب های کشویی و درب های چرخان، از جمله این درب های اتوماتیک هستند.
استاندارد و معیارهای ارزیابی کیفیت درب اتوماتیک بر اساس طیف گسترده کاربرد و ویژگی های آن ها، رنج متفاوتی را شامل می شود.
این درب ها برای امنیت، کاربرد آسان و نظم بخشیدن به تردد کاربرد دارند.
سیستم درب اتوماتیک بر اساس نوع سنسورها و گیرنده های چشمی و نوع اپراتور، متنوع است.

سیستم درب اتوماتیک، بیش از هر چیزی، وابسته به عملکرد سنسورها است.
سیستم درب اتوماتیک، باعث می شود با نزدیک شدن افراد، این درب ها باز شوند و نیز حضور یک شی متحرک توسط گیرنده به عنوان فرد، تلقی و دریافت شده و از بسته شدن درب جلوگیری می کند. بنابراین طراحی این سیستم به گونه ای است که علاوه بر آسانی و تسریع تردد، موجب افزایش ایمنی هم برای محیط و هم برای عابرین می شود.

همانطور که از نامشان پیدا است، سنسورها، بر اساس نوع و کاربرد، نشانه های محیطی را گرفته و با تبدیل آن به سیگنال های خاص، پیام دریافت شده را به عنوان داده به سیستم مرکزی و پردازنده ارسال نموده و سپس پردازنده بر اساس برنامه ریزی از پیش تعیین شده برای عملکردش، پیام متناسب را به بخش های عمل کننده و افکتورها ارسال می کند و افکتورها ( اپراتور ) نیز بر اساس ویژگی های مکانیکی و الکترونیکی خود که متناسب با کارکردشان طراحی شده است، عمل خاصی را انجام می دهند.
در مورد سیستم درب اتوماتیک نیز، همانطور که توضیح داده شد، نشانه های محیطی مانند حرکت و یا حضور اشخاص، توسط گیرنده دریافت شده و باقی مراحل طی می شود تا اهرم ها و بازوهای مکانیکی – الکتریکی، عمل کرده و درب باز شود.

سیستم درب اتوماتیک
سنسور فعال سازی

انواع سنسورهای موجود در سیستم درب اتوماتیک

سنسور های درب اتوماتیک در دو نوع اصلی طبقه بندی می شوند: ۱- سنسور فعال سازی، ۲- سنسور امنیتی
سنسور های فعال سازی و امنیتی، انواع مختلف داشته و قدرت تشخیص آن ها بر اساس نوع و طرز کار، متفاوت است.
سنسور فعال سازی، گیرنده ای است که با تشخیص محرک، موجب عمل اپراتور و باز شدن در می شود.
نوع دوم سنسور مورد استفاده در سیستم درب اتوماتیک که بیشتر برای عابرین، کاربرد امنیتی و محافظتی دارد، گیرنده سنسور امنیتی است که با نزدیک شده افراد موجب باز شدن در و با عبور فرد از چارچوب در، موجب بسته شدن مجدد درب می شود در این نوع گیرنده ها تا زمانی که فرد عبور نکرده، درب باز می ماند،

سیستم درب اتوماتیک دارای گیرنده های حرارتی، نوری و حرکتی، و گاهی نیز گیرنده های مکانیکی و یا صوتی هستند اما به طور معمول، گیرنده و سنسور درب های اتوماتیک معمولا از نوع گیرنده نوری و برای تشخیص حرکت در محیط می باشند.
یکی دیگر از انواع گیرنده هایی که در سیستم درب اتوماتیک استفاده می شود، سنسورهای مادون قرمز هستند، این سنسورها قدرت تشخیص تغییر دما در محیط را داشته و با دریافت دمای بدن افراد، به عنوان محرک، باعث باز و بسته شدن درب اتوماتیک می شوند.

بخش های مختلف سیستم درب اتوماتیک

سیستم درب اتوماتیک از چندین بخش تشکیل شده است که به صورت هماهنگ و دقیق عمل می کنند، این بخش ها عموما شامل این موارد هستند:
۱٫ اپراتور درب، بخشی است که شامل اجزایی است که چرخش و باز و بسته شدن درب اتوماتیک را کنترل کرده و انجام می دهد.
۲٫ سوئیچ تعمیر و نگهداری که برای خاموش و روشن کردن درب به صورت دستی در مواقعی که نیاز به تعمیر دارد استفاده می شود.
۳٫ سنسور فعال سازی که برای ارسال سیگنال به اپراتور حرکتی جهت باز و بسته شدن درب کاربرد دارد.
۴٫ سنسور امنیتی، گیرنده دیگری است که وجود فرد یا شی را در مسیر تشخیص می دهد و این مکان، از محیط قابل تشخیص توسط سنسور فعال سازی خارج است.
۵٫ FANLIGHT GLASS که میان سقف و بخش بالایی درب ( هدر )، نصب می شود.
۶٫ اپراتور TRANSOM که در داخل جعبه هدر قرار دارد.
۷٫ پنل کشویی درب که معمولا از جنس آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، و یا شیشه تشکیل شده است.
۸٫ پنل درب ثابت ( پنل غیر کشویی درب )
۹٫ محافظ قفل درب

سیستم درب اتوماتیک
سنسور امنیتی
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

پاسخ دهید